Saturday 12 November 2011

RANCANGAN MENGAJAR (Kaedah Komunikasi Elektronik)


En.Yong Zhi Jian
SJKC Telemong


RANCANGAN MENGAJAR (Kaedah Komunikasi Elektronik)

1.   Tarikh
       ( Date )


  11.11. 2011

2.    Masa
       ( Time )

 
  8.00-9.00 pagi


2.     Tingkatan / Tahun
( Form / Year )

   Tahun 1

4.   Bilangan Murid
      ( No. of Student )

 
  30 orang

5.   Tema Pelajaran/Topik
      (Lesson Theme/Topik )

  
Kenali haiwan- Melawat ke Zoo

 6.  Liputan Kurikulum
      ( Curriculum Coverage )

   a) Binatang
i.              Binatang Jinak

                      
ii.             Binatang Buas


 7.  Objektif 
      Pembelajaran
      ( Learning Objectives )

Objektif am:
-          Mengenali  Binatang
Objektif spesifik :
        Mengenali binatang jinak dan buas
Dapat menggunakan kaedah komunikasi elektronok denganmenggunakan e-mail

7.     Pengetahuan
 Sedia Ada
       ( Prior Knowledge )


1.     Murid telah mengetahui penggunaan perisian MS Word dan MS Powerpoint.
2.     Murid dapat menamakan beberapa jenis binatang di negara kita.

  
   8.   Hasil Pembelajaran
       ( Learning Outcomes )


  1. Menyangi kepada binatang
  2. Menyebut nama binatang
10.   Persediaan Guru
        ( Teacher’s preparation )

1.     Guru menyediakan  slaid gambar tentang binatang-binatang yang menarik
2.     Guru menyediakan alatan tayang LCD projector.
3.     Guru menyediakan kata laluan lama web yang sesuai untuk aktiviti murid
4.     Guru menyediakan nota tentang binatang jinak dan binatang buas.
11.   Persediaan TMK
        ( ICT Preparation )

  1. Meyediakan slaid berkaitan dengan tajuk menggunakan MS Powerpoint
  2. Menyediakan dokumen-dokumen MS Word
  3. Menyediakan senarai laman web yang berkaitan
12.   Keperluan Khas
        ( Special Needs )

  1. Carta
  2. Model binatang
  3. Gambar binatang
  4. Lembaran kerja

 13.  Penerapan TMK
        ( ICT Integration )


  1. MS word
  2. Internet Explorer
  3. Pelajar dapat menggunakan komunikasi elektronik melalui e-mail
 
14.   Aktiviti Pelajaran
        ( Learning Activities )

  1.  Sebagai set induksi guru menunjukkan gambar Zoo Negara
  2. Guru menerangkan binatang dengan menggunakan slaid .
  3. Guru membuat demonstrasi bagaimana membuat Copy dan Paste data-data dari internet ke dalam fail  MS Word.
  4. Memuat turun maklumat ke dalam fail MS word
  5. Melayari internet bagi menjawab soalan
15.   Aktiviti Guru
        ( Teacher’s Activity )
1        Guru menyeledik pangkalan data untuk mendapatkan maklumat khusus.
2        Menyimpan maklumat yang dicari dengan betul.
3        Guru membahagikan murid kepada 6 kumpulan dan  mengedarkan alamat laman web untuk mencari gambar binatang
4        Menghantar dan menerima maklumat elektronik.

 16.  Aktiviti Pelajar
        ( Student’s Activity )

  1. Pelajar dibahagikan dalam kumpulan.
  2. Pelajar melayari internet untuk mencari jawapan kepada persoalan yang diberi oleh guru.
      3    Pelajar mencari gambar , poster, dan
            memuat data-data yang diperlukan
      4.    Pelajar menjawab soalan dan   
             menghantarkan jawapan  kepada guru
              melalui e-mail
17.   Laman Web
        ( Web Sites )
            www.yahoo.com
            www.geocities.com
18.   Literasi
        ( Literacy )
  1. Pelajar membaca nota yang terdapat dalam MS Word
  2. Pelajar menterjemah data-data dari Internet.
  3. Pelajar menyertai perbincangan.
  4. Pelajar sembang internet.atau menulis e-mail
19.    Penerapan Nilai  Murni
         ( Integration of Good Values )
  1. Cintai Kehidupan

20.   KBKK
        (Critical & Creative Thinking  
          Skills )
  1. Pelajar diminta membincangkan kepentingan binatang terhadap manusia


21.   Numerasi
        ( Numeracy )
Tidak berkenaan

22.  Bahan Rujukan TMK
        ( ICT Referals )

  1. Slaids persembahan Internet.
  2. Internet.
  3. CD Rom.
  4. Nota guru dalam Pelayan Sekolah.
23.    Bahan Rujukan
         Bukan  TMK
         ( Non-ICT Referals )
  1. Buku teks pelajaran
  2. Kamus Melayu
  3. Gambar Binatang.


24.   Penilaian
        ( Evaluation )

  1. Soalan berasaskan internet.
  2. Pelajar diminta menjawab soalan subjektif dan menghantar jawapan dengan print-out
kertas kerja.

No comments:

Post a Comment